Opublikowano

Zawory do grzejników – rodzaje, zastosowanie, kolorystyka

Grzejnik cechujący się wysokim poziomem wydajności, doskonałą jakością wykonania oraz łatwością obsługi to podstawa dla zachowania komfortu termicznego w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Kluczowymi elementami wchodzącymi w skład konstrukcji kaloryfera są zaś zawory pozwalające na regulację temperatury, a tym samym umożliwiające kontrolowanie kosztów ogrzewania. Komponenty te dzielą się jednak na różne rodzaje, a ich wybór zależy od zastosowania, sposobu podłączenia grzejnika, preferencji estetycznych i nie tylko.

Podstawowy podział zaworów grzejnikowych

Najważniejsza klasyfikacja zaworów do grzejników opiera się na sposobie ich działania – można bowiem wyróżnić 3 podstawowe typy:

  • termostatyczne – najpowszechniejsze; automatycznie dostosowują one moc grzejnika, pozwalając na utrzymywanie stałej temperatury dzięki głowicy termostatycznej, a także zapewniając optymalne zużycie energii,
  • regulacyjne – umożliwiają regulowanie temperatury za sprawą zmniejszania przekroju przewodu, przez który przepływa czynnik grzewczy,
  • odcinające – ich zadaniem jest odcinanie lub otwieranie dopływu wody do grzejnika.

Typy korpusów zaworów grzejnikowych

Podział zaworów kaloryferowych może również dotyczyć ich figury korpusu – to właśnie ten parametr jest jednym z najistotniejszych przy wyborze odpowiedniego modelu do grzejnika. Obejmuje on zawory proste, kątowe, narożne, trzydrogowe, czterodrogowe, a także osiowe. Zastosowanie każdego z nich zależy zaś m.in. on rodzaju kaloryfera oraz sposobu jego podłączenia. Przykładowo w instalacjach z zasilaniem bocznym sprawdzą się zawory proste albo kątowe, dobierane na podstawie specyfiki montażu grzejnika.

Warto wspomnieć, że w przypadku kaloryferów łazienkowych, dostępnych w różnych kształtach, niekiedy idealnym wyborem okazuje się zawór termostatyczny osiowy, który pozwala ukryć głowicę, a tym samym zachować odpowiednią estetykę i funkcjonalność przestrzeni. Ciekawym przykładem są również zawory termostatyczne zespolone umożliwiające jednoczesną regulację ogrzewania grzejnikowego oraz podłogowego.

Nie tylko funkcjonalność – zawory w różnych kolorach

Zawory do grzejników mają spełniać przede wszystkim funkcję praktyczną, ale dla wielu osób ich wygląd jest równie ważny, zwłaszcza w łazienkach, gdzie szczególnie rzucają się w oczy. Elementy te są jednak dostępne w różnych wariantach kolorystycznych – nie tylko uniwersalnej bieli, ale też matowej czerni idealnej do nowoczesnych wnętrz albo designerskiego chromu. Mimo tego nie należy zapominać, że dobór właściwego zaworu grzejnikowego pod względem parametrów decyduje o wydajności i niezawodności działania systemu grzewczego. Z tego powodu warto skorzystać ze wsparcia ekspertów z firmy Trionet, którzy pomogą podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy!