Opublikowano

Ekonomiczne sterowanie grzejnikami, czyli ciepły dom i duże oszczędności

Rok 2022 to rok ciągłych podwyżek. Wiele osób zastanawia się nad rozwiązaniami, które pozwolą zaoszczędzić na budżecie domowym. Jednym z pomysłów na uniknięcie wysokich rachunków jest ekonomiczne sterowanie ogrzewaniem w domu.

Wysokie rachunki za prąd mogą być spowodowane nie tylko rosnącymi cenami, ale również nieodpowiednio dobranym systemem ogrzewania do obiektu, uszkodzoną, starą instalacją, dużymi stratami ciepła (nieszczelne okna, brak ocieplenia budynku), a także po prostu brakiem wiedzy na temat możliwości optymalnego zarządzania temperaturą.

Jaką temperaturę ustawić dla konkretnych pomieszczeń?

Zalecana temperatura w pomieszczeniach użytkowych wynosi 18-22°C w dzień oraz 15-17°C w nocy. Specjaliści twierdzą, że obniżenie zalecanej temperatury o 1°C może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do 6%, a utrzymanie optymalnej temperatury daje oszczędność do 13% ciepła. Dobrą praktyką jest zmniejszanie ogrzewania na czas długiej nieobecności w domu oraz niezakręcanie grzejnika całkowicie, jeśli w pomieszczeniu jest gorąco (wystarczy zmniejszyć poziom grzania o 1-2 stopnie). Zaleca się również zakręcanie zaworów w grzejnikach na czas wietrzenia pomieszczeń oraz utrzymywanie w pomieszczeniach nieużywanych temperatury kontrolnej.

Zawory grzejnikowe regulacyjne, zawory termostatyczne i wiele więcej

Dobrym sposobem, który pomoże oszczędzić na ogrzewaniu, jest instalacja funkcjonalnych urządzeń do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym. Na pełną kontrolę nad ilością ciepła w danym pomieszczeniu pozwoli montaż czujnika lub regulatora temperatury, siłownika termoelektrycznego na zaworze lub głównego sterownika.

Rozważne zarządzanie ogrzewaniem to podstawa, aby zaoszczędzić na rosnących rachunkach, ale wiele zależy też od stanu instalacji grzewczej, stosowanych technologii oraz grzejników. Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań, wysokiej jakości energooszczędnych grzejników ściennych, ekonomicznych grzejników elektrycznych czy akcesoriów w postaci zaworów grzejnikowych z głowicą termostatyczną lub grzałek elektrycznych – poznaj ofertę Trionet!